Opadające liście (2023) – recenzja filmu

Wprowadzenie

„Opadające liście” to film, który w sposób subtelny, pełen wdzięku i melancholii, opowiada o dwóch bohaterach, Ansa i Holappie, których losy splatają się w trudnych chwilach ich życia. Film porusza tematykę samotności, miłości, alkoholizmu oraz codziennych zmaganiach z życiem. Reżyseria Aki Kaurismäki wprowadza nas w świat bohaterów, którzy mimo przeciwności losu starają się odnaleźć szczęście i nadzieję.

O czym opowiada fabuła?

Ansa, pracownica supermarketu, oraz Holappa, robotnik budowlany, spotykają się przypadkiem na imprezie karaoke. Oboje mają za sobą wiele niepowodzeń i rozczarowań, które sprawiają, że są wrażliwi na wzajemne potrzeby i ciepło drugiej osoby. Ich relacja rozwija się, mimo że w tle toczą się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę. W świecie pełnym chaosu i zła, Ansa i Holappa odkrywają piękno i niewinność miłości.

Bohaterowie – kto jest kim?

Ansa – małomówna pracownica supermarketu, która straciła pracę.
Holappa – robotnik budowlany z problemem alkoholowym.

Produkcja, reżyseria, scenariusz

Reżyserem filmu jest znany twórca Aki Kaurismäki, który z dużą dbałością o detale oddaje klimat filmowej opowieści. Scenografia pełna jest nostalgii za minionymi czasami, muzyka i montaż podkreślają emocje bohaterów. Brak efektów specjalnych sprawia, że film jest bardziej autentyczny.

Obsada aktorska

– Alma Pöysti
– Jussi Vatanen
– Janne Hyytiäinen
– Nuppu Koivu
– Alina Tomnikov
– Martti Suosalo
– Matti Onnismaa
– Sakari Kuosmanen
– Simon Al-Bazoon
– Maria Heiskanen

Dlaczego warto obejrzeć film Opadające liście?

– Poruszająca historia dwóch bohaterów w obliczu trudności życiowych.
– Aktorskie kreacje, które wnoszą głębię i emocje.
– Subtelna reżyseria i klimat filmu.
– Mieszanka dramatu, komedii i romansu.
– Aktualna tematyka społeczna (inwazja na Ukrainę).

Moja opinia

„Opadające liście” to film, który porusza głębokie emocje i skłania do refleksji nad życiem i miłością. Warto zanurzyć się w historii Ansy i Holappy, odnaleźć w niej nadzieję i piękno w najmroczniejszych chwilach.

Podsumowanie – warto obejrzeć film Opadające liście?

„Opadające liście” to film, który z pewnością zostanie w pamięci widza na długo po zakończeniu seansu. Poruszająca historia, wspaniała obsada oraz niezwykła reżyseria sprawiają, że warto poświęcić czas na ten film, który przemawia do serca i umysłu jednocześnie. Gorąco polecam!

Dodaj komentarz